Mis on Aikido?

O-SenseiAikido ( 合気道 ) on Jaapani võitluskunst, mis on loodud O-Sensei (Suur Õpetaja) poolt. Puht füüsilisel tasandil on aikido kunst, mis sisaldab endas mõningaid heiteid ja liigeste lukke, mis on tuletatud jiu-jitsu’st ning mõningaid heiteid ja teisi tehnikaid kenjutsu’st. Aikido eesmärgiks ei ole vastast lüüa käe või jalaga, vaid kasutades ära ründaja oma energiat, saavutada kontroll tema üle või heita ta endast eemale. Aikido ei ole staatiline kunst – kuna liikumisele ja liigutuste dünaamilisusele pööratakse suurt tähelepanu.

Lähemal kokkupuutel leiavad harjutajad aikido’st kõike seda mida nad on otsinud; olgu see siis rakendatavad enesekaitse tehnikad, vaimne valgustatus, füüsiline tervis või meelerahu. O-Sensei rõhutas aikido moraalseid ja hingelisi külgi, pannes seejuures suurt rõhku harmoonia ja rahu arendamisele. Üks võimalus tõlkida mõiste ‘aikido’ eesti keelde on ‘vaimu harmooniline tee’. See on nii ka tänapäeva aikido’s, kuigi eri stiilid rõhutavad vaimset aspekti erineval määral. Kuigi idee, et võitluskunst püüdleb rahu ja harmoonia poole võib tunduda paradoksaalsena, on see aikido kõige esmane püüd.

Võiks ju püüda suruda aikido mõistet X arv suuruseks sünopsiseks, kuid sellest ei tuleks midagi head. Niisiis jätame me aikido harjutajale endale võimaluse ilma ettemääratud mõjudeta avastada aikido tähendus…

Comments are closed.